تحلیل بنیادی شرکت بیمه ملت
تحلیل بنیادی شرکت بیمه ملت

گزارشی از جلسه معارفه شرکت بیمه ملت

شرکت بیمه ملت بزرگترین شرکت بیمه ای بخش خصوصی در آستانه ورود به بورس جلسه معارفه خود را  8 خرداد در سالن همایش های رازی برگزار نمود. در این جلسه مدیر ان ارشد این شرکت به تشریح وضعیت این شرکت پرداخته و اطلاعات مقایسه ای در خصوص مزیتهای این شرکت با سایر شرکت های موجود در صنعت بیمه ارائه نمودند و در انتها مدیر عامل این شرکت به سوالات حاضرین در جلسه پاسخ داد.

نکات مهم مطرح شده طی جلسه فوق به شرح ذیل می باشد.

1.  کاهش سهم بیمه ای این شرکت در حوزه بیمه شخص ثالث در سال 90بطوریکه حق بیمه های صادر شده در این بخش در سال 90 شاهد کاهش 30 درصدی می باشد. در همین راستا مدیر عامل  شرکت اعلام کردند این امر با توجه به تغییر مبلغ دیه به 2 برابر در سال 90 و ریسک های بیمه ای زیاد در این حوزه اتخاذ گردیده است. و شرکت تصمیم دارد در پرتفوی بیمه ای خود در سال 91 درصد بیمه شخص ثالث را مطابق با درصد سال 90 حفظ نماید و کاهش بیشتری را در این حوزه شاهد نخواهد بود.

 

2.  همچنین مدیر عامل این شرکت اعلام نمودند  این شرکت با توجه به کفایت سرمایه تمایل به حضور در بخش های سوده تر و با ریسک بیشتر همچون بیمه های انرژی، هواپیما و کشتی را دارد و در همین راستا سهم بیمه هواپیما، کشتی و انرژی از پرتفوی بیمه ای این شرکت در سال 89 از 11.3 درصد به 32.2 درصد در سال 90 افزایش پیدا کرده است.

 

3.  ثبت افزاریش سرمایه اخیر این شرکت به 150 میلیارد تومان تا قبل از مجمع تیر ماه و  تمایل شرکت به رساندن سرمایه به 200 میلیارد تا پایان سال 91

4.  توافق بین سهامداران عمده جهت عرضه 10 درصد سهام خود در عرضه اولیه سهام و عرضه 5 درصدی سهام شرکت در روز عرضه اولیه

 

5.  پیش بینی تقسیم سود 80 درصدی سود برای سال 90 و همچنین 90 درصدی برای سال 91

 

6.  در اختیار داشتن 2.5 درصد فعالیت صنعت بیمه توسط شرکت بیمه ملت

 

7.  خریداری 1 درصد سهام بانک ملت از خصوصی سازی توسط شرکت بیمه ملت

 

نگاهی اجمالی به شرکت بیمه ملت

·   شرکت بیمه ملت در آذر 82 با سرمایه 20 میلیارد تومان  تاسیس گردیده است.و سرمایه شرکت در حال حاضر 150 میلیارد می باشد.

·  سهامداران عمده این شرکت به شرح ذیل می باشند.

 

در میان سهامداران عمده این شرکت 2 گروه خودروساز بزرگ، گروه بهمن  با درصد مالکیت 19 درصدی و گروه سایپا(رایان سایپا، سایپا یدک و امداد خودرو سایپا) مجموعاً با مالکیت 17 درصدی مشاهده میگردد.

 

 

· مدیر عامل این شرکت آقای مسعود حجاریان کاشانی از مدیران موفق و باسابقه در حوزه صنعت بیمه و رئیس هیئت مدیره این شرکت آقای قلعه بانی از چهره های معروف در صنعت خودرو می باشند.

 

· سهم بازار بیمه ملت در سال 90 از کل صنعت بیمه کشور 2.5 درصد می باشد در حالیکه سهم بازار بیمه این شرکت طی سال های 85 تا 89 به ترتیب 3.8، 4.1، 4 ، 3.9 و 3.4 درصد بوده است.

 

· پیش بینی سود این شرکت برای سال 91 مبلغ 233 ریال اعلام شده است که رشدی بالغ بر 22 درصد نسبت به سود 19 تومانی سال 90 برخوردار است. (سود اعلامی سال 90 با سرمایه 120 ، 24 تومان اعلام شده است که با سرمایه 150 میلیاردی 19 تومان می باشد)

·  ارزش ویژه این شرکت مطابق با صورت های مالی این شرکت 136 تومان می باشد.

 

   

ارزش گزاری سهام

برای محاسبه ارزش ذاتی این شرکت بر اساس مدل P/E   ابتدا لازم است نگاهی  به شرکت های بیمه ای بورس داشته باشیم.

 

از نکات قالب توجه در جدول فوق رابطه معکوس P/E با سرمایه می باشد به طوریکه شرکت های کوچکتر از P/E بیشتری برخوردار هستند . با توجه به جدول فوق میانگین P/E صنعت بیمه 6 می باشد و با در نظر گرفتن  6=P/E  و با توجه به تقسیم سود 80 درصدی سود سال 90 در مجمع تیر ماه ، مناسب ترین قیمت جهت عرضه اولیه 150 تومان می باشد.

ارزش گزاری بر اساس مدل گوردون

بر اساس مدل گوردون با در نظر گرفتن نرخ بازده مورد انتظار25 درصد و نرخ رشد سود 10 درصدی قیمت 125 تومان برای این شرکت بدست می آید.

نتیجه گیری

با توجه به سوابق شرکت بیمه در بورس این شرکت ها دارای نرخ رشد ثابت سود هستند و تنها در صورت اعمال افزایش سرمایه شاهد تغییرات سود در این شرکت ها هستیم و همچنین تاسیس شرکت های متعدد بیمه ای در سال های اخیر ،شرکت های بیمه را بعد از چند سال اول از زمان تاسیس با رقابت زیادی برای کسب بازار بیمه روبرو کرده است که این امر باعث افزایش هزینه و کاهش سوددهی شده است. در مجموع خرید این شرکت در محدوده قیمت 140 الی 160 با توجه به نزدیک بودن به ارزش ویژه و اسمی شرکت و انتظار برای تقسیم 80 درصدی سود در مجمع سال 90 در میان مدت توصیه می گردد.

 

گروه تحلیلی شرکت کارگزاری سپهر باستان

 

 

 


 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد