گزارش بازار 1391/03/13
گزارش بازار 1391/03/13

نیم نگاهی به بازار:

امروز شنبه نماد 57 سهم با رشد قیمت ، 126 سهم با افت قیمت و 27 سهم بدون تغییر معامله شدند .شاخص کل تغییر چندانی نسبت به روز قبل نداشت و افت  20 واحدی را تجربه کرد  و به رقم 26735 واحد رسید .

شاخص صنعت امروز 16 واحد پایین آمد، شاخص 50 شرکت فعالتر نیز با افتی 3 واحدی به رقم هزار و 236 رسید. شاخص بازار اول نیز با افتی 12 و شاخص بازار دوم با کاهشی 59 واحدی مواجه شدند. شاخص بازار اول در پایان معاملات امروز به رقم 22هزار و 251 رسید. شاخص بازار دوم نیز رقم 36هزار و 104 را تجربه کرد. در بازار امروز نمادهای چادرملو، سرمایه گذاری امید و بانک کارآفرین با بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص، از افت بیشتر این متغیر جلوگیری کردند.

پر بیننده ترین نمادهای بازار امروز بانک ملت، مپنا، سایپا، سرمایه گذاری سایپا، گسترش نفت و گاز پارسیان، ماشین سازی اراک، فولاد مبارکه بودند. از بین شرکت های معامله شده شرکت مخابرات و شرکت فولاد مبارکه اصفهان جمعاً  افت  12 واحدی شاخص کل را رقم زدند. همچنین نمادهای "کچاد" و "وامید" به ترتیب باعث افزایش  15 و 10 واحدی در افزایش شاخص کل شدند.ارزش کل معاملات امروز به  375میلیارد ریال رسید. که از این مقدار 173 میلیارد ریال متعلق به معاملات خودروسازی سایپا  و 13میلیارد ریال مختص سیمان تهران بود.

 

 

بلوک 15درصدی ذوب آهن روی زمین ماند/ کسی برای خرید نیامد

 مسئولان سازمان خصوصی‌سازی بعد از تعویق در واگذاری 15 درصد از سهام شرکت ذوب آهن در 7 خرداد، امروز آماده عرضه این بلوک در بازار سوم شدند و مسئولان فرابورس هم با بازگشایی نماد معاملاتی‌، منتظر ارایه تقاضاها شدند.

این اتفاق در حالی موجب افزایش 5 درصدی قیمت هر سهم و صف خرید حدود 600 هزار سهمی و معامله حدود 12 میلیون سهم به قیمت 184 تومان شد که در این میان اخبار متفاوت و ضد و نقیضی از حضور مشتریان شنیده شد اما با اتمام زمان معاملات مشخص شد هیچ کسی حاضر به خرید این بلوک نیست.چرا که با پایان زمان معاملات امروز فرابورس، هیچ تقاضایی وارد سامانه معاملات نشد تا به این ترتیب بیش از یک میلیارد و 180 میلیون سهم شرکت مشمول اصل 44 ذوب آهن روی زمین بماند و مسولان سازمان خصوصی سازی به فکر چاره ایی باشند. این رویداد موجب شد تا هرسهم ذوب آهن در تابلوی معاملات از 184 به 176 تومان افت کند وصف خرید آن حذف شود.

براساس این گزارش‌،‌برخی از کارشناسان علت ناکامی در فروش این بلوک 15 درصدی ذوب آهن را ناشی از حداقل سه عامل قیمت گذاری غیر واقعی هرسهم ذوب آهن با توجه به واقعیت های شرکت ،‌زمان نامناسب عرضه و مهمتر از همه اعلام تخصیص این بلوک بابت رد دیون دولت به صندوق ذخیره فرهنگیان می دانند که موجب شکست در اولین عرضه بلوکی سهام ذوب آهن و ایجاد مانعی بزرگ در خصوصی سازی این شرکت مشمول اصل 44 شده است.

 

 

 

قشیر باز هم تعدیل منفی داد

قشیر که سود سال 90 خود را از 79 به 50 تومان کاهش داده بود سود سال 91 را نیز در اصلاحیه ای تعدیل منفی داده و از 1204 ریال به 957 ریال کاهش داده است

شرکت دليل اين تعديل را کاهش ميزان فروش شکر حاصل از چغندر ) 2900 تن(  و کاهش فروش تفاله خشک  ) 3480 تن( به دليل فروش 4791 تن شکر و 2137 تن تفاله خشک در روزهاي پاياني سال مالي 90 و در نتيجه عدم انتقال اين ميزان از موجودي ها به سال 91 اعلام نموده است. بهاي تمام شده نيز متناسب با کاهش ميزان و مبلغ فروش، تغيير کرده است. در نتیجه این تعدیل امروز شاهد کاهش 39 درصدی قیمت این سهم در بازار بودیم.

 

 

دکتر سعیدی، معاون سازمان بورس و اوراق بهادار:

سازمان بورس به دنبال افزایش امنیت و کاهش ریسک بازار است

 

معاون سازمان بورس و اوراق بهادار ، افزایش امنیت و کاهش ریسک را از مهم ترین برنامه های امسال این سازمان اعلام کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه(سنا)، دکتر علی سعیدی با بیان مطلب بالا گفت: نزدیک به چهار سال است که سازمان بورس در اندیشه راه اندازی موسسات رتبه بندی در کشور است.وی ادامه داد: اما شکل گیری این موسسات مانند سایر نهادهای مالی راحت نیست به طوریکه اهمیت و حساسیت این نهاد بسیار بالا است، زیرا تغییر رتبه بر دیدگاه عموم سرمایه گذاران تاثیر می گذارد.

معاون اجرایی سازمان بورس تصریح کرد: از سال قبل ارتباطات بیشتری با برخی از موسسات رتبه بندی اعتباری برقرار شد که تجارب خوبی را در انجام رتبه بندی اعتباری داشتند.

وی اظهار داشت : پیش بینی می شود امسال بتوانیم با کمک موسسات بین المللی، موسسات رتبه بندی داخلی را راه اندازی کنیم.

برنامه های توسعه ای سازمان بورس

عضو هیئت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: در سال 91 سازمان بورس و اوراق بهادار برنامه های متعددی را در دستور کار دارد که مهم ترین آنها راه اندازی موسسات رتبه بندی اعتباری، اعطای مجوز به شرکت های تامین سرمایه و تشکیل صندوق های سرمایه گذاری جدید است.

سعیدی ادامه داد: همچنین به دنبال ایجاد پایگاه داده ها برای افزایش امنیت در حوزه تکنولوژی اطلاعات در بازار سرمایه هستیم، زیرا سیستم های IT، در حوزه های قبل از معاملات، معاملات و پس از معاملات فعال است و در این موارد نیازمند امنیت بالایی هستیم. به علاوه به دنبال طراحی ابزارهای جدیدتر مانند صندوق تسویه معاملات هستیم که به زودی راه اندازی می شود.

وی تصریح کرد: به طور خلاصه در سال جاری در حوزه مدیریت ریسک سیستماتیک که شعار نهادهای ناظر بین المللی است، گام برمی داریم و به دنبال این هستیم که ریسک های موجود در بازار سرمایه را از طریق ایجاد نهادهای خاصی مانند صندوق تسویه یا راه اندازی دیتا سنترها کاهش داده و امنیت را در بازار افزایش دهیم.

 

روند نزولی بهای شکر در بازارهای جهانی سه ماهه شد

در پایان معاملات ماه می بهای شکر خام در بازارهای جهانی باز هم کاهش یافت تا روند نزولی این محصول برای سومین ماه متوالی ادامه یابد.

 به نقل از خبرگزاری رویترز از نیویورک، در آخرین روز از ماه پنجم میلادی ،هر پوند شکر خام برای تحویل در ماه جولای با 0.3 درصد کاهش نسبت به روز قبل از آن به قیمت 19.42 سنت در بازار معاملات آتی نیویورک داد و ستد شد. بدین ترتیب در پایان این ماه نیز بهای شکر خام نسبت به ماه گذشته 8.3 درصد کاهش یافت.

اگرچه با نزدیک شدن ماه مبارک رمضان و افزایش مصرف شکر در کشورهای مسلمان نشین تقاضای شکر در بازارهای جهانی افزایش یافته است اما فرا رسیدن فصل برداشت این محصول در برزیل از یک سو و افزایش صادرات شکر هند و تایلند از سوی دیگر منجر به پیشی گرفتن عرضه از تقاضا شده و سد محکمی را در برابر قیمت شکر قرار داده است.

 

 

مدیر امور مالی شرکت لعابیران عنوان کرد:

الزام "شلعاب" به افزایش سرمایه 470 درصدی

سهامداران شرکت لعابیران در حالی مورخ 16 خرداد ماه جاری برای تصویب صورت های مالی عملکردی پایان اسفند ماه سال مالی 90 به جلسه مجمع عادی سالیانه دعوت شده اند که این شرکت به ازای هر سهم 1005 ریال عایدی شناسایی کرده است.

هادیان، مدیر امور مالی شرکت لعابیران با اذعان به اینکه میزان تولید و فروش پیش بینی شده به طور کامل و با پوشش 102 درصدی سود اعلامی برای سال مالی اخیر محقق شده در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: شرکت با عملکرد خود در سال مالی 90 و برای توسعه فعالیت های تولیدی در تلاش است با شرکت های فعال در این صنعت مشارکت کرده و فرمول های جدیدی را برای آنها طراحی کند. اما آثار اجرای تمامی این برنامه ها در بودجه برآوردی سال مالی 91 لحاظ شده و در شرایط فعلی تغییراتی در آن محتمل نیست.وی در خصوص فرآیند اجرای طرح کوره ثابت 20 تنی و آثار آن بر بودجه سال مالی 91 خاطر نشان کرد: این طرح تا پایان خرداد ماه سال جاری به بهره برداری می رسد. البته تمامی آثار احتمالی ناشی از بهره برداری از این طرح در جهت کاهش مصرف انرژی و بهینه سازی خطوط تولید در بودجه پیش بینی شده سال مالی جاری برآورد شده است.در عین حال با راه اندازی این کوره، میزان گاز مصرفی برای محصولاتی که از طریق این کوره تولید می شود، به اندازه یک سوم مصرف قبل کاهش می یابد.

مدیر مالی "شلعاب" از سرمایه گذاری 126 میلیون تومانی صورت گرفته در طرح افزایش ظرفیت توزین و میکسر در سال جاری خبر داد و افزود: اگر چه این طرح در سال مالی جاری تکمیل شده و به بهره برداری می رسد، اما نتایج آن بر رشد سودآوری سهم برای سنوات آتی قابل شناسایی می باشد. بطوریکه با استفاده از این طرح، واحد توزین و میکسر با سرعت بیشتر و نیز با ظرفیت بالاتر، محصول تولید کرده و روند درآمدزایی آن از سال مالی آینده آغاز خواهد شد.

این مقام مسئول در خصوص میزان سود تقسیمی و پیشنهاد هیأت مدیره به مجمع صاحبان سهام که در تاریخ 16 خرداد ماه جاری برگزار می شود، گفت: طی سال های گذشته بین 70 تا 90 درصد سود محقق شده به عنوان سود نقدی میان سهامداران تقسیم می شد. اما میزان سود تقسیمی در مجمع پیش رو با مجامع سال های قبل به خاطر الزام سازمان بورس و اوراق بهادار برای رعایت حداقل میزان سرمایه لازم برای حضور در بورس در هاله ای از ابهام به سر می برد.

وی افزود: طبق قوانین موجود شرکت ملزم است سرمایه خود را حداقل به 20 میلیارد تومان افزایش دهد. از همین رو تصمیمات مجمع آتی صاحبان سهام چندان قابل پیش بینی نیست. بطوریکه می توان 70 درصد از سود 1005 ریالی محقق شده را میان سهامداران تقسیم کرد، اما پس از تصویب مجمع فوق العاده افزایش سرمایه و در راستای اجرای قانون از محل مطالبات حال شده سهامداران اقدام به افزایش سرمایه کرد.

مدیر امور مالی شرکت لعابیران خاطر نشان کرد: این امکان نیز وجود دارد تا سود محقق شده در عملکرد سال مالی اخیر به صورت سود انباشته در حساب ها منظور شود و سپس از این محل افزایش سرمایه از مبلغ 35 میلیارد ریال به 200 میلیارد ریال (بیش از 470 درصد) اجرایی شود.

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد