گزارش بازار 1391/03/17
گزارش بازار 1391/03/17

نگاهی به بازار امروز

 

در داد و ستدهای روز چهارشنبه بورس تهران، بیش از 311 میلیون برگه سهم و حق تقدم در بازار جا به جا شد که منجر به رشد حجم و ارزش معاملات شد.

معامله گران امروز 311 میلیون و 525 هزار و 246 برگه سهم و حق تقدم را به ارزش 534 میلیارد و 618 میلیون ریال در 12 هزار و 107 نوبت معاملاتی داد و ستد کردند.از 311 میلیون برگه سهم مورد معامله نمادهای سایپا، سرمایه گذاری ملت، بانک کارآفرین، بانک پاسارگاد، مدیریت سرمایه گذاری امید، گسترش نفت و گاز پارسیان، مخابرات، بانک ملت، ایران ترانسفو و مپنا بیشترین حجم معاملات را به خود اختصاص دادند.

 

همچنین امروز معاملات نمادهای گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری غدیر، مخابرات، فولاد مبارکه، مپنا، چادرملو، بانک ملت و پالایش نفت تبریز بیشترین تاثیر را بر افت شاخص داشتند به طوریکه این نمادها باعث شدند، شاخص 57 واحد افت کند و به رقم 26 هزار و 635 رسید.دو نماد سرمایه گذاری امید و صنایع پتروشیمی کرمانشاه نیز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص داشتند.

 

امروز شاخص صنعت با افت 48 واحدی به رقم 21 هزار و 114 رسید، شاخص 50 شرکت فعالتر 3 واحد افت کرد و شاخص بازارهای اول و دوم با کاهش 41 و 125 واحدی مواجه شدند. شاخص بازار اول در پایان معاملات امروز به رقم 22هزار و 178 رسید و شاخص بازار دوم نیز عدد 35 هزار و 889 را تجربه کرد.

 

گفتنی است، امروز نمادهای بانک ملت، سایپا، مپنا، فولاد مبارکه، ماشین سازی اراک، گسترش نفت و گاز پارسیان، سیمان فارس و خوزستان،کالسیمین، سرمایه گذاری سایپا و سرمایه گذاری غدیر در پی بیشترین توجه بازار، لقب پر بیننده ترین نمادها را از آن خود کردند.

 

صدرنشینی بازار امروز با بیشترین رشد قیمتها نیز متعلق به نمادهای کاشی سعدی، مس شهید باهنر، لیزینگ صنعت و معدن، سرمایه گذاری ملت، قند نقش جهان، سرمایه گذاری امید، سیمان هرمزگان، ایران ترانسفو، صنایع شیمیایی فارس و پتروشیمی کرمانشاه بود.در مقابل نمادهای حق تقدم موتورسازان تراکتورسازی، سیمان شمال، تکنوتار، سیمان خزر، تولید سموم علف کش، سرمایه گذاری بهمن، حمل و نقل توکا، شکر شاهرود، پشم شیشه ایران و سیمان هگمتان با بیشترین کاهش قیمت محکوم به قعر جدول معاملات شدند.

 

امروز طولانی ترین صفهای خرید برای نمادهای سیمان هگمتان، سپنتا، سیمان فارس، صدرا، توسعه معادن روی، داروسازی تهران دارو، نئوپان 22بهمن، سیمان دشتستان، سیمان اردبیل و آهک آذرشهر و سیمان بهبهان تشکیل شد.این در حالی بود که نمادهای قند مرودشت، سرمایه گذاری بوعلی، گسترش نفت و گاز پارسیان، سرمایه گذاری ساختمان ایران، قند شیرین خراسان، نفت بهران، گروه صنعتی ملی، قند تربت جام، قند قزوین و قند اصفهان با طولانی ترین صفهای فروش در انتهای جدول قرار گرفتند.

 

 بازار فرابورس

 ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با جابجایی 50 میلیون اوراق بهادار، به 365 میلیارد ریال رسید.

به نقل از فرابورس ایران، بیشترین حجم معاملات را در بازارهای اول و دوم فرابورس، بانک ایران زمین در بازار دوم فرابورس با جابجایی 28 میلیون و 207 هزار سهم و با نرخ هزار و 510 ریال در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد. کمترین حجم معاملات را شرکت افرانت در بازار اول با خرید و فروش 4 هزار و 452 سهم و با نرخ 10 هزار و 646 ریال کسب کرد. بیشترین افزایش قیمت را مرجان کار در بازار اول فرابورس با افزایش قیمت 4.3 درصد و قیمت پایانی 7 هزار و 416 ریال داشت. بیشترین کاهش قیمت را ذوب آهن اصفهان در بازار دوم فرابورس ایران با کاهش قیمت 4.9 درصد و قیمت هزار و 658 ریال از آن خود کرد.

 

 حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق اجاره سامان با جابجایی 4 هزار و 430 برگه داشتند. حجم اوراق دیگر به ترتیب 3 هزار و 700 برگه مشارکت مسکن مهر، 2 هزار و 550 برگه اجاره امید، هزار و 620 برگه مشارکت نارنجستان، هزار و 180 برگه اجاره ماهان2، هزار برگه اجاره جوپار و 270 برگه اجاره ماهان به قیمت هر برگه یک میلیون ریال جابجا شد.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز تغییر قابل توجهی نداشت و در مرز 66 تا 67 هزار تومان مبادله شد.

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد