گزارش بازار 1391/03/21
گزارش بازار 1391/03/21

بازار به روند منفي خود ادامه داد

 

در معاملات امروز  بازار بورس، فعالان این بازار بیش از 206 میلیون سهم و حق تقدم را معامله کردند.

فعالان بازار سرمايه امروز 206 میلیون و 681 هزار برگه سهم و حق تقدم را به ارزش 582 میلیارد و 875میلیون و 593 هزار ریال را در 13 هزار و 818 نوبت داد و ستد کردند.

 

از این میزان معاملات امروز، بیشترین حجم معاملات مربوط به نمادهای بانک پاسارگاد ، ليزينگ رايان سايپا، معدني و صنعتي چادرملو ، سرمایه گذاری گروه توسعه ملي ، سرمايه گذاري ملت ، نفت و گاز پارسيان و سايپا بود.

 

همچنین امروز نمادهای فولاد خوزستان ، فولاد مباركه ، سايپا ، بانك پارسيان ، پتروشيمي شيراز ، مپنا و سرمايه گذاري غدير باعث كاهش ارزش بازار شدند كه در اين ميان فولاد خوزستان و فولاد مباركه به همراه هم كاهش 58 واحدي شاخص كل بورس را رقم زدند.. این در حالی بود که معاملات نمادهای بانك پاسارگاد ، نفت و گاز پارسيان ، توسعه معادن و فلزات و داروسازي اكسير  بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند و از افت بیشتر آن جلوگیری کردند كه در اين ميان بانك پاسارگاد منجر به افزايش 20 واحدي شاخص كل شد.

 

شاخص کل امروز با کاهشی 100 واحدی روبه رو شد و به رقم 26هزار و 264 رسيد و شاخص صنعت با افتی 97 واحدی به رقم 20 هزار و 820 واحد رسید.همچنین شاخص 50 شرکت فعالتر  6 واحد پایین آمد و شاخص های بازار اول و دوم با کاهش 92 و 59 واحدی مواجه شدند. شاخص بازار اول در پایان معاملات امروز به رقم 21 هزار و 879 رسید و شاخص بازار دوم نیز رقم 35 هزار و 312 را تجربه کرد.

 

گفتنی است، بیشترین توجه معامله گران امروز به نمادهای بانک ملت، سایپا، مپنا، ، نفت و گاز پارسيان، كالسيمين، فولاد مبارکه و سرمایه گذاری غدیر بود که باعث شد این نمادها لقب پربیننده ترین نمادهای بازار را از آن خود کنند.

 

امروز سیمان اصفهان، داروسازي اكسير، قند نيشابور، قند لرستان، سيمان داراب، توسعه معادن و فلزات، و سخت آژند با بيشترین رشد قیمت، صدرنشینی را تصاحب کردند.همچنین نمادهای فولاد خوزستان، سيمان هگمتان ، قند پيرانشهر، قند نيشابور، فولاد آلياژي ايران، قند نقش جهان و سیمان كرمان با اقبال فعالان بازار مواجه شدند و طولانی ترین صفهای خرید را به خود اختصاص دادند 

 

این در حالی بود که پگاه آذربايجان غربي، مجتمع صنعتي آرتاويل تاير، مهركام پارس، فولاد خوزستان، صنايع شيميايي فارس، قند شيرين خراسان، سيمان شرق و پتروشيمي شيراز با بيشترین کاهش قیمت در قعر جدول معاملات امروز قرار گرفتند.همچنین قند مرودشت، بانک كارآفرين، قند مرودشت، سرمايه گذاري ساخت ايران، نفت بهران، گروه صنعتي ملي و قند تربت جام با بی مهری سهامدارنشان شاهد طولانی ترین صفهای فروش بودند.

 

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتي شركت بانك كارآفرين جهت برگزاري مجمع عمومي عادي ساليانه، به منظور تصويب صورتهاي مالي و مجمع عمومي فوق العاده به منظور تصميم گيري در خصوص افزايش سرمايه و اصلاح اساسنامه،متوقف شد. همچنين نماد معاملاتي شركتهاي پتروشيمي فن آوران و قند ثابت خراسان با توجه به تعديل پيش بيني درآمد هر سهم، متوقف شدند. نمادهاي معاملات شركت شيشه دارويي رازي ، توسعه صنايع بهشهر و سرمايه گذاري توسعه معادن و فلزات نيز بازگشايي شدند.

 

 

بازار فرابورس


ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با جابجایی 24 میلیون اوراق بهادار، به 227 میلیارد ریال رسید.

 بیشترین حجم معاملات را در بازارهای اول و دوم، شهرسازي و خانه سازي باغميشه  با جابجایی 5 میلیون و 159 هزار سهم و با نرخ 2 هزار و 606 ریال در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد. کمترین حجم معاملات را شركت افرانت در بازار اول با خرید و فروش 6321 سهم کسب کرد. بیشترین افزایش قیمت را صنايع فولاد آلياژي يزد در بازار اول فرابورس با افزایش قیمت 4.8 درصد و قیمت پایانی 2 هزار و 267 ریال داشت. بیشترین کاهش قیمت را سبحان دارو در بازار اول فرابورس ایران با کاهش قیمت 4.9 درصد و قیمت 10 هزار و 623 ریال از آن خود کرد.

 

حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را نمادهاي مسكن 1 ، بوتان و صاميد با جابجایی 115 هزار و 980 برگه داشتند. حجم اوراق دیگر به ترتیب 8 هزار و 880 برگه اجاره سامان، 1800 برگه اجاره ماهان2، 810 برگه اجاره ماهان به قیمت هر برگه یک میلیون ریال جابجا شد.

 

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد