گزارش بازار 1391/03/22
گزارش بازار 1391/03/22

نگاهي به بازار

 

در معاملات امروز  بازار بورس، فعالان این بازار بیش از يك میليارد سهم و حق تقدم را معامله کردند.

 فعالان بازار سهام امروز 1 ميليارد و 111 ميليون و 273 برگه سهم و حق تقدم را به ارزش 1052 میلیارد و 888 میلیون و 167 هزار ریال را در 15 هزار و 838 نوبت داد و ستد کردند.

از این میزان معاملات امروز، بیشترین حجم معاملات مربوط به نمادهای فولاد مباركه، نفت و گاز پارسيان، بانک پاسارگاد، سرمايه گذاري ملت، ملي صنايع مس ، سرمایه گذاری غدير، سخت آژند و مپنا بود.

همچنین امروز معاملات نمادهای بانك پاسارگاد ، ايران خودرو ، بانك پارسيان، سرمايه گذاري ساختمان ايران، سرمايه گذاري ملي ايران و سرمايه گذاري اميد باعث افت شاخص شدند. این در حالی بود که معاملات نمادهای پتروشيمي اصفهان، ملي صنايع مس ايران ، نفت و گاز پارسيان ، خدمات انفورماتيك ، سرمايه گذاري غدير و توسعه معادن و فلزات بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص ثبت کردند و از افت بیشتر آن جلوگیری کردند.

شاخص کل امروز بعد از چند روز كاهش بالاخره با افزايش  147 واحدی روبه رو شد و رقم 26هزار و 411 را تجربه کرد و شاخص صنعت با صعود  162 واحدی به رقم 20 هزار و 982 واحد رسید. همچنین شاخص 50 شرکت فعالتر 8 واحد افزايش داشت و شاخص های بازار اول و دوم با افزايش  119 و 223 واحدی مواجه شدند. شاخص بازار اول در پایان معاملات امروز به رقم 21 هزار و 998 رسید و شاخص بازار دوم نیز رقم 35 هزار و 535 را تجربه کرد.

گفتنی است، بیشترین توجه معامله گران امروز به نمادهای بانک ملت، سایپا ، مپنا، ، گسترش نفت وگاز پارسیان ، كالسيمين، فولاد مبارکه، و سرمايه گذاري غدير بود که باعث شد این نمادها لقب پربیننده ترین نمادهای بازار را از آن خود کنند.

 

فولادی ها و معدنی ها لیدر بازار

در هفته های گذشته شاهد روند نزولی شرکت های فولادی و معدنی بودیم که همگی وارد فاز اصلاح قیمت شده و سهامداران خود را نگران کرده بودند، ولی از دیروز این روند متوقف گشت و خریداران از قدرت بیشتری نسبت به فروشندگان برخورداد گشتند. امروز نیز این گروه همگی در درصدهای مثبت معامله شدند که می توان به نمادهای "کروی"، "فاسمین"، "فولاژ"، "کنور"، "فولای"، "ذوب"، "فسرب" و "فرآور" اشاره کرد.

 

امروز پتروشيمي اصفهان، لعابيران، قند ثابت خراسان، قند نيشابور ، توسعه معادن روي ايران، فرآورده هاي نسوز آذر، تكنوتار، سرمايه گذاري توكا فولاد، خدمات انفورماتيك و سیمان دورود با بيشترین رشد قیمت، صدرنشینی را تصاحب کردند.

همچنین نمادهای كالسيمين، قند پيرانشهر، فولاد آلياژي ايران، توسعه معادن روي ايران، قند نيشابور، فولاد خوزستان و قند ثابت خراسان با اقبال فعالان بازار مواجه شدند و طولانی ترین صفهای خرید را به خود اختصاص دادند.

 

این در حالی بود که شهد، ماشين سازي نيرو محركه، كاشي سعدي، سرمايه گذاري ساخت ايران، توليد تجهيزات سنگين هپكو ، قند قزوين، محورسازان ايران خودرو، و نوسازي و ساختمان تهران با بيشترین کاهش قیمت در قعر جدول معاملات امروز قرار گرفتند.

همچنین پتروشيمي اصفهان، قند مرودشت، نفت بهران، لاميران، گروه صنعتي ملي، قند تربت جام و سرمایه گذاری ساختمان ایران با بی مهری سهامدارنشان شاهد طولانی ترین صفهای فروش بودند.

 

 نمادهاي متوقف و بازگشايي شده

نماد معاملاتی شرکت تولید مواد اولیه داروپخش با توجه به ارائه صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به پایان اسفندماه 90 بدون محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد. همچنین، نماد معاملاتی شرکت سرمایه گذاری صنعت بیمه پس از برگزاری مجمع عمومی فوق العاده مبنی بر اصلاح اساسنامه، با محدودیت نوسان قیمت به تالار برگشت.

در عین حال، نماد معاملاتی شرکت های گروه صنعتی بارز، گروه دارویی سبحان، شیمی دارویی داروپخش و لعابیران پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، بدون محدودیت نوسان قیمت و با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی آماده انجام معامله شدند.

به علاوه، نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری البرز، کاشی الوند، کاشی نیلو، سایپا شیشه و بیمه پارسیان پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه مبنی بر تقسیم سود نقدی، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی بازگشایی شد. همچنین نماد معاملاتی شرکت قند ثابت خراسان با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 31 تیرماه 91، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی به تالار برگشت.

نماد معاملاتی شرکت فروسیلیس ایران با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به 30 اسفند 91 با محدودیت نوسان قیمت بازگشایی شد. همچنین نماد معاملاتی شرکت های سرمایه گذاری بوعلی و فرآورده های نسوز آذر با توجه به حد نصاب نرسیدن مجمع عمومی عادی سالانه با محدودیت نوسان قیمت آماده انجام معامله شد.

نماد معاملاتی شرکت ملی صنایع مس ایران نیز با توجه به ارائه صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به 29 اسفند 90، بدون محدودیت نوسان قیمت با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی بازگشایی شد. نماد معاملاتی شرکت پتروشیمی اصفهان هم با توجه به ارائه صورت های مالی حسابرسی نشده سال مالی منتهی به اسفند90 و تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم سال مالی منتهی به اسفند 91، بدون محدودیت نوسان قیمت و با استفاده از مکانیزم حراج تک قیمتی بازگشایی شد.

در پایان معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت های آلومراد، ذغال نگین طبس، کاشی پارس و کابل های مخابراتی شهید قندی جهت برگزاری مجمع عمومی عادی سالانه به منظور تصویب صورت های مالی متوقف شدند.

 

 

 

 

بازار فرابورس

 در حالی که ارزش معاملات بازارهای فرابورس ایران، با جابجایی 374 میلیون اوراق بهادار، به 1127 میلیارد ریال رسید، بیشترین حجم معاملات را در بازارهای اول و دوم فرابورس، ذوب آهن اصفهان در بازار دوم فرابورس با جابجایی 11 میلیون و 908 هزار سهم با نرخ هزار و 592 ریال در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد. کمترین حجم معاملات را ارتباطات سیار ایران در بازار اول فرابورس با جابجایی هزار و 372 سهم و قیمت پایانی 47 هزار و 143 ریال داشت.

بیشترین افزایش قیمت را صنایع فولاد و آلیاژی یزد در بازار اول فرابورس ایران با افزایش قیمت 4.9 درصد و قیمت پایانی 2 هزار و 380 ریال در سیستم معاملاتی امروز ثبت کرد. بیشترین کاهش قیمت را سیمان لار سبزوار در بازار اول با کاهش قیمت 3.1 درصد و با قیمت پایانی 801 ریال از آن خود کرد.

 

 حجم معاملات در بازار ابزارهای نوین مالی

در بازار ابزارهای نوین مالی، بیشترین حجم معاملات را اوراق مشارکت مسکن مهر با جابجایی 90 هزار و 780 برگه داشت. حجم اوراق دیگر به ترتیب 43 هزار و 120 برگه اجاره ماهان، 6 هزار و 610 برگه مشارکت توسعه، 5 هزار و 810 برگه مشارکت نارنجستان، 4 هزار و 840 برگه اجاره ماهان2، 2 هزار و 290 برگه اجاره امید و هزار و 110 برگه اجاره سامان به قیمت هر برگه یک میلیون ریال جابجا شد.

 قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز تغییر قابل توجهی نداشت و در مرز 65 تا 66 هزار تومان مبادله شد.

 

 


printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد